Kiraz Göz

Genelde kiraz göz hastalığı olarak adlandırılan,üçüncü göz kapağının (harder bezinin) hipertrofisi veya hiperplazisi… Harder bezi,göz yaşının %40-50 lik kısmını ürettiği için önemli bir bezdir.Bezin kesilip alınması son derece yanlıştır.Bezin uzaklaştırılması halinde, ilerleyen zamanlarda kuru göz dediğimiz, Keratokonjunktivitis sikka (KKS) şekillenebilmekte ve görme kaybına kadar gidebilmektedir. Köpeklerde sık,kedilerde ise ender karşılaştığımız bir olgudur.Sebebi ise tam olarak bilinmiyor.Harder bezinin çevre dokularla,kıkırdağın ise periorbita ile olan bağlantılarının zayıflamasının veya kopmasının sebep olduğu düşünülüyor.Hastalığın sebebi enfeksiyon veya yangı olmadığı için yapılan medikal tedaviler ile sonuç alınması mümkün değildir. Tek tedavi çözümü ise çeşitli yöntemlerle bezin tekrar gömülmesidir.
Kiraz Göz
Kiraz Göz
Kiraz Göz
SOSYAL MEDYA
MİNERVA VETERİNER KLİNİĞİ Defterdar Mah. Otakçılar Cad. No:28 Eyüpsultan / İstanbul Gsm: 0552 646 37 82 E-posta: minervaveterinerklinigi@gmail.com E-posta: info@minervaveteriner.com Web: www.minervaveteriner.com
Bu site Neta Website altyapısı ile hazırlanmıştır.
Daha iyi hizmet sunabilmek için web sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Web sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş sayılırsınız.
Bizi Arayın